Jeśli jesteś właścicielem tej strony, możesz wyłączyć reklamę poniżej zmieniając pakiet na PRO lub VIP w panelu naszego hostingu już od 4zł!
Strony WWWSerwery VPSDomenyHostingDarmowy Hosting CBA.pl

Klub Kolekcjonera i Kultury Łowieckiej


Idź do treści

Historia

Krótka historia Poznańskiego Oddziału KKiKŁ

Zanim powstał w Poznaniu obecnie działający oddział KKiKŁ, w 1997 roku z inicjatywy Zbigniewa Leweckiego utworzony został poznański oddział Klubu. W międzyczasie zorganizowano dwie giełdy kolekcjonerskie o zasięgu krajowym: w 1995 roku II Ogólnopolską Giełdę Kolekcjonerską a w roku następnym V Ogólnopolską Giełdę Kolekcjonerską. Po śmierci Zbigniewa Leweckiego w 2001 roku oddział przestał istnieć. Kilka lat później za sprawą Krzysztofa Kadleca 5 kwietnia 2003 roku odbyło się w Domu Łowieckim Założycielskie Zebranie Poznańskiego Oddziału KKiKŁ.

W skład Zarządu weszli: Krzysztof Kadlec – prezes, Janusz Wylegała – wiceprezes i Bogdan Michalak – sekretarz. Kronikę działającego oddziału prowadzi od samego początku Bogdan Michalak. Już w pierwszym roku działalności członkowie Klubu wzięli czynny udział w zorganizowaniu wystawy, jaka miała miejsce w Muzeum Przyrodniczo-Łowieckim w Uzarzewie z okazji 80-lecia PZŁ noszącej tytuł „Pasje wielkopolskich myśliwych”. Pięciu naszych członków wystawiło swoje eksponaty. Z inspiracji Krzysztofa Kadleca oraz wielkim zaangażowaniu Marka Libery, Wojciecha Matysiaka i Michała Idczaka od 2002 roku w Zamku Górków w Szamotułach odbywają się każdego roku imprezy o nazwie „Salon Hubertowski”. Ideą tego przedsięwzięcia jest ukazanie bogactwa polskiej kultury łowieckiej w możliwie szerokim zakresie. Zamek Górków stał się miejscem interesujących wystaw o tematyce przyrodniczo-myśliwskiej. Każdej przewodził określony motyw zawarty w tytule wystawy np.: „Pojedziemy na łów”, „Tajemnice lasu”, „W sawannie i puszczy”, „Łowieckie pasje”,
„Łowieckie impresje”, „Wśród nas są kolekcjonerzy”. Drugim równie ważnym elementem „Salonów” są koncerty z muzyką myśliwską, na których rozbrzmiewały całkowicie zapomniane polskie kompozycje o tematyce łowieckiej i leśnej. Można było usłyszeć m.in. utwory Mieczysława Karłowicza „Las”, Józefa Elsnera „Pieśń myśliwych”, Franciszka Piaska „Darz Bór – hasło leśników”, Zygmunta Noskowski „Hej na dzika!” i piosenkę skierowaną do dzieci „Zajączek”, a także fragmenty komedioopery „Myśliwy, czyli dwoje oczu za jedno” Franciszka K. Zaremby. Bardzo mocnym akcentem „Salonów Hubertowskich” była jego VI edycja z 2008 roku. Wtedy odbyło się prawykonanie pierwszej polskiej opery o tematyce myśliwskiej „Heca albo polowanie na zająca” anonimowego autora. W przygotowaniach uczestniczyło wielu klubowych kolegów. Miało też miejsce uroczyste zebranie poznańskiego oddziału w Pniewach w gościnnym domu Wojciecha Matysiaka. Podczas spotkania Bogdan Michalak przekazał na własność Klubu wieniec jelenia poświęcony św. Hubertowi.

Od I Kongresu Kultury Łowieckiej członkowie naszego oddziału biorą czynny udział. W Pszczynie w 2008 r. referat „O staropolskich sygnałach myśliwskich, czyli dawne trąbienie na bawolich rogach” wygłosił Krzysztofa Kadlec, a o „Roli Klubu Sygnalistów myśliwskich PZŁ w kształtowaniu kultury łowieckiej w Polsce” Maciej Strawa. Szlachetną sztukę wabienia jelenia przedstawił znakomity znawca przedmiotu – Bogdan Michalak.

Podczas II Kongresu w Niepołomicach w 2011 r. przedstawiono dwa tematy: „Myśliwy i jego róg myśliwski” Macieja Strawy oraz „Muzyczna kultura myśliwska w powojennych dziejach polskiego łowiectwa” Krzysztofa Kadleca, który również na III Kongresie w Jachrance w 2013 r. wygłosił referat na temat „Zapomnianych polskich sygnałów i fanfar myśliwskich” Wstąpienie w 2014 roku do Klubu Ryszarda Wagnera – aktualnie ostatniego 21 członka naszego oddziału wzbogaciło nasz dorobek wystawienniczy. Ten wielki kolekcjoner ekslibrysów, w pokaźnej kolekcji posiada wyjątkowe cymelia. Z jego inicjatywy w 2013 roku w Muzeum Archidiecezjalnym w Poznaniu została zorganizowana wystawa pt. „Motywy przyrodnicze i łowieckie w ekslibrysie”, a dwa lata później w tym samym miejscu wystawa nosząca tytuł „Święci Patroni Łowiectwa w kolekcjonerskich zbiorach braci łowieckiej”. Do jej wzbogacenia zaproszona została do Poznania elita polskiego kolekcjonerstwa: Bogdan Kowalcze, Leszek Szewczyk, Bogusław Bauer, Krzysztof Mielnikiewicz, Andrzej Głowacki. Na przestrzeni ponad 11. lat istnienia Poznańskiego Oddziału KKiKŁ kultura łowiecka w została ukazana wielkopolskiej społeczności różnych jej aspektach. Dbamy o zachowanie i propagowanie naszego polskiego dziedzictwa narodowego w jak najszerszym środowisku.

Krzysztof Kadlec


Strona główna | Wydarzenia | Historia | Zebrania i wyjazdy | Linki | Mapa witryny


Powrót do treści | Wróć do menu głównego